Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 65, 07-221 Brańszczyk

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia Domu

„Bombki, choinki i wiele innych…”

Email Drukuj PDF

Coroczna wystawa prac mieszkańców, jak zawsze charakteryzowała się różnorodnością technik oraz materiałów, z których zostały wykonane piękne świąteczne ozdoby. Uczestnicy zajęć dołożyli wszelkich starań, aby ich prace zachwyciły nie tylko podopiecznych i pracowników domu, ale również wszystkich odwiedzających nas gości. Poniżej przedstawiamy foto-galerię naszej Bożonarodzeniowej wystawy.

 

Świąteczne spotkania

Email Drukuj PDF

„Świąteczne spotkania.”

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,

Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski."

 

Magiczne słowa piosenki Czerwonych Gitar przyświecały wszystkim Naszym wigilijnym spotkaniom.

Wesołych Świąt!

 

Wycieczka do Warszawy

Email Drukuj PDF

W wietrzny i zimowy czwartek 8 grudnia 2016, wybraliśmy się na kręgle do Centrum Sportu w Warszawie. Większość uczestników wycieczki po raz pierwszy grała w kręgle. Początkowe rozgrywki były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem przewracało  się coraz więcej kręgli, a na tablicy przybywało punktów. Rywalizacja na torze okazała się świetną zabawą. Dwie godziny gry szybko minęły. Z żalem opuszczaliśmy kręgielnię. By poprawić sobie humor, na zakończenie wybraliśmy się na Plac Zamkowy, żeby obejrzeć Warszawską iluminację Świąt Bożego Narodzenia.

Zadowoleni z wyjazdu, wróciliśmy późnym wieczorem do domu, mając w pamięci rywalizację na torze, jak również paletę barw warszawskiej iluminacji.

 

Mikołajki w naszym Domu

Email Drukuj PDF

W oczekiwaniu na przyjście Świąt Bożego Narodzenia, w ferworze przygotowań, w dniu 6 grudnia w imieniny Świętego Mikołaja odwiedziły nas sympatyczne Śnieżynki. Wysłane przez Mikołaja by wywołać uśmiech na naszych twarzach, obdarowały wszystkich słodkim upominkiem i wysłuchały próśb odnośnie prezentów i podarunków świątecznych.

Kontynuacją tego przyjemnego dnia była, projekcja filmu pod tytułem „Święty Mikołaj”. Był to czas pełen radości i uśmiechu, który przypomniał wszystkim o zbliżających się wielkimi krokami, najwspanialszych Świętach w roku.

 

 

Andrzejki

Email Drukuj PDF

Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Jest to doskonały moment na zorganizowanie ostatnich hucznych zabaw przed zbliżającym się adwentem.

24 listopada 2016r. także u nas w Domu odbyła się zabawa andrzejkowa. Był to wieczór pełen wróżb i magii. Odwiedziła nas wróżka, która przepowiadała nam same wspaniałości. Wszyscy chętnie ale i z nutką niepewnością wypowiadali andrzejkowe zaklęcia, brali udział w zabawach i odkrywali swoją przyszłość w różnorodnych kabałach. Nie zabrakło również konkursów, tańców, pląsów i wspaniałej zabawy przy muzyce z pierwszych miejsc list przebojów.

 

 

Dzień Pracownika Socjalnego.

Email Drukuj PDF

Data 21 listopada to Dzień Pracownika Socjalnego od wielu już lat formalnie i ustawowo obchodzony w całej Polsce, jak również w naszym domu.

Te wyjątkowe obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiona w intencji wszystkich Pracowników Domu. Po Mszy, Pani Dyrektor Danuta Ziomek, zaprosiła przybyłych gości i Pracowników na program artystyczny w wykonaniu zespołu „Nadbużanie”. Pełne humoru i satyry scenki z życia wzięte wprawiły wszystkich w doskonały nastrój.

Wspaniałe życzenia wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z pracy na rzecz osób potrzebujących na ręce Pani Dyrektor złożył Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski. Na zakończenie życzył jeszcze, by każdy dzień przynosił zadowolenie oraz poczucie spełnienia u każdego z Pracowników.

 

Święto Niepodległości

Email Drukuj PDF

Obchody Święta Niepodległości w naszym Domu uczciliśmy w dniu 10 listopada. Z okazji 98 rocznicy odbyło się uroczyste spotkanie, w którym złożyliśmy hołd ludziom, którzy oddali swoje życie za naszą wolność. Program słowno – muzyczny w wykonaniu zespołu „Nadbużanie” podkreślał narodowy patriotyzm, który powinniśmy wpajać kolejnym pokoleniom jak również: miłość do ojczyzny, pielęgnowanie narodowych tradycji oraz szacunek dla symboli narodowych. W takim dniu ciesząc się niepodległością, zakończyliśmy spotkanie wspólnie śpiewając popularne pieśni patriotyczne i ułańskie. Dużą niespodziankę zrobił nam Ksiądz Proboszcz, przybywając na uroczystość w mundurze Podpułkownika Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, kończąc spotkanie dodał, jak ważne jest podtrzymywanie tej patriotycznej tradycji.

 

Familijne Pożegnanie lata 2016

Email Drukuj PDF

„Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz
,ale miejsce, w którym cię rozumieją”

Familijne Pożegnanie lata 2016 to już 11 spotkanie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, które odbyło się 15 września na terenie Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Wszystkich zebranych  powitała  Dyrektor Domu Danuta Ziomek, przytaczając motto spotkania  „Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, w którym cię rozumieją.” Mając na uwadze  istotę więzi rodzinnych, podkreśliła: (…) że nasz dom to nie miejsce, w którym się przebywa, ale przestrzeń, w której staramy się zrozumieć innych, kształtować osobowość. I choć w życiu spotykają nas różne przygody, niepowodzenia, to zawsze wracamy do najbliższych. Bardzo cieszymy się, że rodziny naszych mieszkańców okazują na co dzień duże zainteresowanie swoimi bliskimi.


Naszej uwadze nie uszły również wspaniałe prace wykonane w gabinetach terapii przez Mieszkańców, chętnie i aktywnie uczestniczących w codziennych zajęciach. Zarówno wystawa jak i inne formy spędzania wolnego czasu, takie jak: wycieczki, rajdy rowerowe, dyskoteki, przeglądy artystyczne i zawody sportowe są dowodem na to, że u nas nigdy nie panuje nuda i monotonia. Starosta Powiatu Wyszkowskiego witając zgromadzonych, zacytował słowa Papieża Franciszka, „byśmy nie spędzili życia na kanapie”, stwierdzając, że taka forma na pewno nie grozi w naszym domu. Świadczy o tym chęć podejmowania wciąż nowych wyzwań, czego odzwierciedleniem są licznie wręczane dyplomy.


Szczególnie gorąco powitaliśmy również nowoprzybyłych mieszkańców oraz pogratulowaliśmy najdłużej przebywającym pod naszym dachem m.in. Paniom: Jadwidze Tawczyńskiej – Turek, Małgorzacie Woszczyk, Irenie Krynickiej oraz  panom: Janowi Turkowi, Andrzejowi Stokowskiemu oraz najdłużej mieszkającemu w Naszym Domu bo prawie 46 lat Tadeuszowi Dobkowi.


Część oficjalną zakończył  występ zespołu „Nadbużanie”, który zaprezentował pełen energii utwór „My Słowianie” a następnie wiązankę piosenek znanych i lubianych, do których śpiewania włączyła się cała zgromadzona publiczność.


W integracyjnym spotkaniu uczestniczyli m.in. Starosta Bogdan Pągowski, Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul wraz z pracownikami, Radna Powiatowa Katarzyna Wysocka, Ks. Kanonik Paweł Stachecki, Dyrektor PCPR Ewa Kurowska z pracownikami, Dyrektor ZSS Elżbieta Piórkowska, Dyrektor POKiS Maria Gajewska, Kierownik Sanepidu Beata Kiljańczyk-Szawłowska, Siostry Zakonne, Dyrektor Centrum Księdza Orione w Brańszczyku ks. Łukasz Mikołajczyk oraz delegacje zaprzyjaźnionych Domów i placówek z terenu całego powiatu.

Było to piękne i gorące Pożegnanie Lata. Mamy nadzieję, że aura i goście dopiszą również za rok.

 

Wakacje na sportowo

Email Drukuj PDF

W myśl powiedzenia „W zdrowym ciele zdrowy duch”, okres letnio – wakacyjny  upływa nam na różnorodnych formach aktywności  sportowej z rajdem rowerowym i rozgrywkami piłkarskimi w roli głównej. Nasze zmagania utrwalamy i prezentujemy państwu w formie foto-galerii.

„Wakacje na sportowo”

 

Wycieczka do Warszawy

Email Drukuj PDF

15 lipca 2016r. rankiem, zaraz po śniadaniu, spakowani i w dobrych humorach ruszyliśmy autokarem do Warszawy.

Program wycieczki był bardzo interesujący. Zaczęliśmy od zwiedzania ogrodu zoologicznego, który im dalej w głąb, tym bardziej zaskakiwał nas ciekawymi okazami różnych zwierząt. Podziwialiśmy zabawne szympansy, goryle oraz szukające ochłody w wodzie hipopotamy. Były też słonie, żyrafy, a król wszystkich zwierząt – lew przywitał nas siedząc dostojnie na dużym kamieniu i pozując do zdjęć. Nutkę grozy zasiały w nas niebezpieczne na wolności węże, krokodyle i jadowite płazy. W akwarium wraz z innymi rybami mogliśmy zobaczyć też rekina, który na szczęście pływał sobie za grubą szybą. Po wyjściu z Zoo, spożyliśmy regeneracyjny posiłek, żeby mieć siłę na dalszą część wycieczki, którą był prawie dwugodzinny rejs tramwajem wodnym po Wiśle. Na pokład „Warsu” wsiedliśmy pod Mostem Poniatowskiego i przepłynęliśmy jeszcze pod kilkoma mostami w kierunku centrum miasta, podziwiając po drodze m.in. Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto, Pomnik Warszawskiej Syrenki, a wszystko to płynąc rzeką podczas pięknej słonecznej pogody.

W czasie drogi powrotnej do Brańszczyka, wpadliśmy jeszcze z wizytą do popularnej sieciowej restauracji na smaczne frytki i hamburgery, żeby odbudować siły. Z bagażem pełnym pozytywnych wspomnień dopiero wieczorem wróciliśmy do domu. Dziękujemy i w oczekiwaniu na kolejną tak fantastyczną podróż, załączamy poniżej foto-relację z wyjazdu.

 

Z wizytą w Nowym Miszewie

Email Drukuj PDF

Kontynuując nasze sportowe zmagania, 16 czerwca wybraliśmy się na XXIV Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych w Nowym Miszewie. Po miłym przywitaniu przez Panią Dyrektor Barbarę Stańską– Mackiewicz, nastąpiło tradycyjne zapalenie znicza i przemarsz drużyn wraz z wyznaczonymi kapitanami, a tym samym oficjalne otwarcie spotkania. Następnie corocznym już zwyczajem wystąpił na scenie zaproszony przez organizatorów zespół muzyczny „The brothers group”, który śpiewając najmodniejsze hity tego roku, porwał do tańca wszystkich uczestników. No i zaczęły się sportowe zmagania… Nasza drużyna w składzie: Krzysiek, Czarek, Waldek, Darek, Michał, Włodek i Jarek, wzięła udział w wielu konkurencjach sportowych, m.in. rzut do kosza, pchnięcie kulą, tenis stołowy, skok w dal, a na koniec przeciąganie liny. W przerwie między konkurencjami zjedliśmy pyszny obiad, który dodał nam sił do dalszego udziału w zawodach. Cała impreza miała charakter pikniku, a że pogoda dopisywała, to uśmiech i zadowolenie uczestników nie znikały z twarzy nawet na chwilę. W międzyczasie można było skorzystać ze słodkiego poczęstunku w cieniu pod namiotem. Odbył się też pokaz lotu śmigłowcem oraz gry i zabawy rekreacyjne. Na koniec spotkania wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy oraz  wspaniałe nagrody. Przed wyruszeniem w drogę powrotną zjedliśmy jeszcze smaczną kolację i udaliśmy się ku zachodowi słońca prosto do Brańszczyka. I choć pobyt w Nowym Miszewie i podróż trwały dość długo, to na naszych twarzach nie widać było cienia zmęczenia, a jedynie radość ze wspaniale spędzonych chwil.

 


Strona 5 z 17